sosyalfobi

Toplantı olan günler, eğitimler sizin için kaygı sebebi mi? Bir yerde kendinizi tanıtmak sizin için  çok mu zor? Tek başınıza işinizi çok iyi yapıyorsunuz ama farklı ortamlara girmek durumunda kaldığınızda başkalarının sizin hakkında neler düşündüğünü düşünmekten konuya odaklanmakta zorlanıyor musunuz? Uzun süredir bu sıkıntıları yaşıyorsanız kendinizi daha fazla yormadan bir uzmana danışmanın tam zamanı olabilir.

Sosyal fobi  olarak da adlandırılan sosyal ansksiyete bozukluğu olan insanlar yeni birileriyle tanışacakları zaman belirgin ve sürekli bir korku duyarlar. Sürekli  tanıştıkları kişilerin onları değerlendirdiklerini, eleştireceklerini düşünürler ve bir hata yapacaklarına dair endişe duyarlar. Bu tatsız duyguları yaşamamak için de buna neden olabilecek ortamlara girmemeye çalışırlar, girmek zorunda kaldıklarında da o süreyi kendilerini zorlayarak geçirirler.

Bu kişi siz olabileceğiniz gibi bir çalışma arkadaşınız da olabilir. Kendisini ya da yaptığı işi tanıtması gereken günlerde hastalanan, izin alan; topluluk önünde konuşma yapılması gerektiğinde tercih etmeyen ya da küçükbir grup içerisinde kendisini tanıtırken bile kızarıp, terleyen bir çalışma arkadaşınız varsa onu olgun olmamakla, çekingenlikle ya da işten kaçmayla suçlamadan önce durumunu değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Aslına bakarsanız onlar da bu korkunun ve kaygının anlamsız olduğunun farkındadır; ancak kontrol etmekte zorlandıkları bu durumdan bir türlü kendilerini kurtaramazlar. Bu da onların sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilediği gibi kariyerlerinde de bir bariyer olarak karşılarına çıkar.

Sosyal anksiyete bazı kişilerde panik atak şeklini alabilmekte ve panik atak sebebiyle destek almaya başlandığı sıkça gözlemlenmektedir. Bazı durumdalarda bu kişilerde obsesif-kompulsif bozukluğa, depresyona ve kişilik bozukluklarına da rastlanmaktadır.

Sosyal anksiyete biyolojik, psikolojik ve çevresel etkenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sosyal anksiyete bozukluğu tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilir ve hayatınızı olumsuz yönde etkilemeyen küçük utangaçlıklar ile karıştırılmamalıdır. Profesyonel birisi doğru tanıyı koyacak ve kişi için en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. Tedavi sürecinde ilaç kullanılabileceği gibi kişiyi sosyalleştirecek, özgüvenini geliştirecek, kendisini rahatlatmanın yollarını öğretecek terapi yöntemlerinden de faydalanılabilir. Tedavi süreciyle birlikte kişinin hayat kalitesi artacaktır.

Sağlıklı günler dileklerimle.

Sevgiler,

Melis  Tiftikci

Reklamlar