psikoloji

Günlerden 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü olunca meslektaşlarımı anmadan, bu günü kutlamadan, yaralarımızı kaşımadan edemedim. Bu yazının başlığını ise Aktüel Psikoloji’nin “10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü mü?” yazısından aldım. Resmi olarak böyle bir gün var mıymış, yok muymuş, Türk Psikologlar Derneği nasıl açıklama yapmış vs.  okuduktan sonra kendi kendime şöyle derken buldum: “Günün olsa ne olur hakkını savunan, seni temsil eden bir meslek yasan olmadıktan sonra.”

Biliyor musunuz;

 • Psikologların bir dernekten başka haklarını savunan kimseleri yok.
 • Psikolog olmayan birisi Psikolojik Danışmanlık Merkezi açtığında diplomasını ve verdiği hizmeti kontrol edip denetleyebilen, gerektiğinde cezai işlem uygulayabilen bir kurum yok.
 • Üniversiteye başladığım yıllarda psikologların da yakında bir meslek odası olacağı konuşuluyordu, meslek yasası çıkacaktı, çıkmadı. Meclisteki yasa tasarısı her sene başka maddeler onun önüne geçtiği için ertelendi.
 • Psikologlar Tübitak’ın yaptığı Mesleklerin Toplumdaki İtibarı araştırmasında ilk 20’ye girmiş durumda ama bu sıraya yükselememiş olan terzilerin ve kasapların odası varken psikologların hala bir meslek odası yok.
 • Etrafta gördüğünüz psikolojik danışmanlık merkezlerinin çoğunda bir psikolog ile görüşmüyorsunuz. Psikolog yerine işletme, biyoloji, su ürünleri, mühendislik, ekonomi ve nice alandan mezun ve psikolojiye merak salmış insanlarla görüyorsunuz. Bu kişiler duvarlarına diploma değil, yine güvenip güvenemeyeceğinizin belli olmadığı terapi sertifikalarını asıyorlar ve siz onlara inanıyorsunuz.
 • Duvara asılan terapi sertifikaların bir çoğu da psikologlar tarafından verilmiş olmuyor.
 • Gittiğiniz psikologun unvanının başında Dr. kısaltmasının olması güvenebileceğiniz anlamına gelmiyor. Hangi alanda doktora yaptığına bakmalısınız. Ne lisansı ne yüksek lisansı psikoloji olmayan, doktorasına da uzaktan eğitimle alakasız bir alanda başlamış, bitirmemiş ama doktor unvanıyla eğitimler veren, terapi yapan insanlar var.
 • Okumaktan keyif aldığınız kitabın yazarından randevu almak her zaman doğru bir seçim olmayabilir. O kitapların bir çoğu gazete eklerindeki depresyonun 10 yolu, sınav kaygısına dur demenin 7 şekli başlıklı yazıların biraraya getirilmesinden oluşuyor. Kitapta yazanları hatırlamama ihtimalleri bile var, umuyoruz ki kendi kitaplarını kendileri okumuş olsunlar.
 • Psikoloji mezunu psikologa gitmek de yeterli değil aslında. Psikoloji çok geniş bir bilim dalı ve tüm alanlarını 4 yılda tamamlamak mümkün değil. Branşları tanıyorsunuz ve mezun olduğunuzda ilgilendiğiniz alanda uzmanlaşmak için yüksek lisans yapıyorsunuz. O nedenle size klinik psikolog lazımsa adli psikoloji yüksek lisansı yapmış birisi işinize yaramayabllir.
 • Psikologa gidecekseniz yan komşunun kızının eltisine iyi geldiği söylenen psikologa sorgusuz sualsiz gitmeyin. Psikoloğunuzun lisans ve yüksek lisans eğitimlerini kontrol edin ve hatta genellikle hangi alanlarda hizmet verdiklerini öğrenin. Çoğunlukla yetişkinlerle çalışan birine çocuğunuzu emanet etmektense çocuklarla çalışmakta olan bir psikologdan destek almayı tercih edin.
 • Psikoloji bir bilimdir ve psikologlar size hizmet sunarken bilimsel yöntemler kullanırlar. Onları bazen bir sehpanın diğer yanında, bazen laboratuvarda, bazen adliyede, bazen de bir ofiste bulabilirsiniz.

Göstereceğiniz özen ile kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korurken size titizlikle hizmet sunmaya çalışan, kendisini sürekli geliştiren ve işine saygısı olan psikologlara da destek vermiş olacaksınız. Lütfen kendi sağlığınız için evinize yakın olan psikologu değll, size en iyi hizmeti sunabilecek psikologu tercih edin.

Saygılarımla,

Melis Tiftikci

Reklamlar