humour Sabah ofisine girdin mi bir soğukluk hissetmeyeceksin, ağırlık çökmeyecek üzerine. Genel Müdür de olsa karşındaki tedirginlikten elin ayağına dolanmayacak, iş arkadaşını görünce gülümsemek için zorlamayacaksın kendini, gülümseyip “günaydın” demek içinden gelecek. Gelen e-maillere söylenip durmayacaksın, yanıt verdikçe yardımcı olduğun için mutlu olacaksın, problem çözmenin tadını çıkaracaksın. Yöneticin kapıdan içeri girdiğinde sesi ürkütmeyecek seni, kendini güvende hissedeceksin. İşte o zaman işinden alacağın tat bir başka olacak ve bu yoldaki engelleri aşmanın şifresi olacak “mizah”.

Bir iş yerinde yeni işbaşı yaptıysan ve kime ne soracağını bilmiyorsan tanıştığın kişileri gülümsetebilmen başkalarını da yanına çekecek ve sen aramadan bulacaksın yanıtlarını. O zaman göreceksin ne kadar etkili olduğunu.

Üst düzey yöneticilerin bulunduğu gergin bir toplantıda küçük bir espiri yaptığında sen bile şaşıracaksın yapabildiklerine. Onlar gülümsediğinde ve espirine ortak olduğunda sen kendini David Copperfield gibi hissedeceksin ama kendini yok etmek geçmeyecek aklından, sahneleri seveceksin.

Bir kriz ortamının tam da göbeğine düştüğünde bununla dalga geçebilirsen zihnin de seni ödüllendirecek ve aydınlanacak, o zaman göreceksin etkisini, yaratıclığın artacak ve farklı çözümler üretebileceksin.

Birisi sana gelip şikayetlerini sıraladığında mizaha olan ilgin seni işin ciddiyetinden uzaklaştırmayacak merak etme, aksine farklı bakış açıları kazandırdığını göreceksin ve problemler çok daha hızlı çözülecek. Söylenmelerle, tartışmalarla zaman kaybetmeyip nasıl da başarıdan başarıya koştuğuna şaşıracaksın.

Herkes strese girer, sen de strese gireceksin bazen ama stresini de öfkeni de yönetebildiğini göreceksin ve bileceksin ki mizahın burda önemi çok çünkü mizah özgüveni arttırır, zihnimizi özgür bırakır.

Kaş yapayım derken göz çıkarmayacaksın yalnız. Mesela başkasıyla dalga geçmeyeceksin ya da keyif almadığın bir ortamda soğuk espirilerle ortamı zorlama yumuşatma gayretinde olmayacaksın. Önce sen keyif alacaksın o andan, sonra başkalarının almasını bekleyeceksin. Yapmacıklar her zaman gösterir kendisini, sen içten ve samimi olacaksın ve göreceksin ki bu alanda gün geçtikçe daha da iyisin.

Böylece keşfedeceksin ki sadece iş yerinde değil, tüm hayatta başarının da mutluluğun da anahtarı mizah. Dünya başına yıkılsa Tarkan’dan “Dön Gel Bebeğim”i söyletecek sana ve sen dik duracaksın.

Bol mizahlı günler dileğiyle.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar