Dijital İK3 Aralık günü oldukça hareketli bir gündü, Boğaziçi Üniversitesi’nde Kurumsal İletiişim ve İtibar Yönetimi Zirvesi varken Galata Salt’ta da Dijital İK sürüyordu. Seçim yapmak zor olsa da son zamanlarda İnsan Kaynakları’nda dijitalleşme ile yakından ilgileniyor olduğum için aklım Boğaziçi Üniversitesi’nde, gözüm #itibariyonetenler’de Karaköy’e’ doğru yola çıktım.

Öncelikle davetler için teşekkür etmek gerekli çünkü hem birçok blog yazarı bu etkinlik için davet edilmişti hem de Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünden pırıl pırıl öğrenciler bu etkinliğe katılma fırsatı bulmuşlardı. Etkinlik öncesinde bu daveti ne kadar büyük bir heyecanla beklediklerini görmek isterseniz twitter’da #dijitalik ‘daki etkinlik öncesi yorumlarına göz atabilirsiniz. 🙂 Böylesine hevesli, ne yapmak istediğinden emin genç arkadaşları görmek hem umut hem mutluluk veriyor. Onlar da onlara destek veren kocaman yürekli insanlar da iyi ki varlar. 🙂

Dijital-ik’da verilen kitapçıklar benim favorim, bence tüm zirvelerde bu tür kitapçıklar olmalı. Programa uygun sıralanmış konuşmacı özgeçmişleri ve sonrasında birkaç boş sayfa ile programı takip etmek ve düzenli not tutmak çok rahat oluyor. İkramlar ve yemekler de gayet lezzetli ve yeterliydi.  Öte yandan katılım beklenenin üzerine olmuş izlenimi verdi bana çünkü mekan kalabalığı kaldırmakta zorlandı. Arka tarafta oturanlar ekranı görmekte sıkıntı çekti, kahve molalarında ise koridorlar çok sıkışıktı.

Program ile ilgili detaylara gelirsek bir insan kaynakları programı olarak konuşmacı seçimleri güzeldi ancak açılış konuşmasının sonrasında ele alınan konuların pek azı dijitalleşme ile ilişkiliydi. Programın yoğunluğu nedeniyle olsa gerek sunumlar sonrasında soru-cevap için zaman ayrılamaması da organizasyonun interaktif olmasına engel oldu. Merak edilenler kahve molalarına kaldı. Şirketlerin başarı hikayelerinde insan kaynakları alanındaki dijital uygulamalarının yerini dinlemek harika  olurdu. Bir sonraki organizasyon için küçük bir öneri olsun. 🙂

Neler konuşuldu diye sorarsanız, dijitalleşmenin hızından bahsettik, geleceği yönetmenin elimizde olduğunu hatırladık, kullandığımız dilin liderlikteki etkisini gördük, smart simplicity’i konuştuk, güven ortamı yaratmanın ve kurumiçi girişimciliğin önemini vurguladık.

Dijital-ik’nın en önemli farklarından birisi de Hakan Dingenç ve  Gamze İnanç’a sahnede yer vermeleriydi. Bu hayatı tüm potansiyeliyle yaşayan ve bu yolda devam etmeye kararlı genç arkadaşlarımızdan gençlerin gelecekten neler beklediklerini, ne isteyip ne istemediklerini dinledik. Bizi zaman zaman duygulandırıp zaman zaman gururlandırdılar. Bizi bu kadar umutlandıran gençlerle aileleri kim bilir ne kadar gurur duyuyorlardır. 🙂

Elbette gençlerin sadece büyük şehirlerdeki üniversiteli gençler olmadığını da hatırladık, beynin yapısı ve işleyişine dair keyifli bir sunum dinledik. Değişim kucaklarken Mindfulness’ın işleri ne kadar kolaylaştırdığını öğrendik. Çikolatanın tarihçesine ilişkin ilginç bilgiler edinirken bu kadar çikolata muhabbeti olur da çikolata dağıtılmaz mı diye twitter’da isyan eden katılımcılara gizliden gizliye hak vererek gülümsedik. 🙂

Yıldız Holding’in üniversitelerdeki etkinliklerini, Arçelik’in kültürümüzü yurtdışına aktarırken ki profesyonelliğini dinledik. Global Wellness Day’in kurucusunun bir Türk kadın olması ile gururlandık. Sosyal medyanın önemini hatırladık ve etkisini görebilmek için istikrarlı ve sabırlı olmamız gerektiğini öğrendik.

Benim için en büyük sürpriz 4 yıl birlikte psikoloji okuduğum sınıf arkadaşım ile koskoca salonda şans eseri yanyana oturmamızdı. (Madem kendisini bu metne dahil ediyorum. O halde kaynak: http://sezaikayaoglu.com/ J ) Dönüşte Karaköy, Sirkeci, Üsküdar güzergahı da İstanbul Üniversitesi’ndeki yıllarımı hatırlattı, gün oldukça nostaljik bir gün oldu.

Bir organizasyon da böyle geldi geçti. Dilerim ki katılımcılar için ilham verici olmuştur ve döndüklerinde öğrendiklerini/hatırladıklarını/farkettiklerini meslektaşlarıyla paylaşarak bilginin artmasını ve aksiyona dönüşmesini sağlarlar.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar