İşimiz gereği çok fazla üniversite öğrencisi ve yeni mezun ile görüşme fırsatımız oluyor. Bu esnada bir çok gerçekçi olmayan beklenti ile karşılaşıyoruz.  Genelde de onlara en çok değer veren yakınlarının, ailelerini bu şekilde yönlendirildiklerini söylüyorlar.

Nasıl ki üniversite sınavından sonra bölüm seçimlerinde ne istediklerini sormadan, güçlü oldukları alanları dikkate almadan, hangi işte mutlu olacaklarını düşünmeden yönlendirmek yanlışsa “komşunun oğlu da aynı bölümden mezun oldu, şu kadar para alıyor, sen de daha düşük teklifleri sakın kabul etme”  demek de bir o kadar yanlış.

Komşunun oğlu o fırsatı yakalamış olabilir. Belki şanslı, belki onlarca proje yürüttü, belki senden daha fazla yabancı dil biliyor ve onları kullanabileceği bir iş buldu, belki gençlik  organizasyonlarında liderlik rolleri üstlendi, belki ikna kabiliyeti daha iyi, belki sunum becerileri çok etkileyici, belki de evet sadece şanslı ama o çoğunluktan biri değil ve onunla aynı şartlarda bir iş bulmak zorunda da değilsiniz.

Diyelim ki o işi de buldunuz, peki ya sizi mutlu edecek mi? Paranın vereceği mutluluk kaç ay etkisini sürdürür? Bazı işler de gelecek vaad etmez ve o yüzden tercih eden az olunca giriş ücreti yüksek tutulur, benden söylemesi. Yanlış bir seçim ile bir dönem para kazanırken birkaç yılınızı heba etmemenizi tavsiye ederim.

Yapacağınız işin değerini öğrenmek istiyorsanız tek bir kişi üzerinden değer biçmeyip birkaç kişiye danışmanızda ve internette arama yapmanızda fayda var.

İş bulmak kolay değil, sevmeyeceğiniz bir işi yapmak ise zaman kaybı. Siz bu yanlışı yapanlardan olmayın, hakkını bilinçli olarak arayanlardan olun.

Tüm iş arayanlara bol şanslar.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar