İş başvurusu yaptınız, görüşmeye gittiniz ya da gitmediniz ama reddedildiniz. Yine elde var “sıfır” demek istemiyorsanız aşağıdaki birkaç öneri işinize yarayabilir.

Öncelikle “gerçekten” reddedildiniz mi? Bunu soruyorum çünkü birçok arkadaşımız görüşmelerinin ertesi günü aranmadıklarında “kesin olumsuz” diyerek kendi kendilerini boşuna üzüyorlar. “İnsan kaynakları görüştükleri kişiyi seçmişlerse seçmişlerdir yoksa olumsuzdur” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çoğu iş yerinde birçok adayla görüşülüp bir kısa liste oluşturuluyor ve sonrasında bu kısa liste tekrar değerlendirmeye alınıyor. Görüşme sürecinin uzaması sebebiyle bundan hoşlanmıyor olsanız da 2 gün içinde yanıt almazsanız da üzülmeyin.

Gerçekten reddedildiyseniz de üzülmeyin çünkü bu sadece sizin başınıza gelmiyor. O pozisyona başvuran kişilerden sadece birisiniz ve sizin gibi birçok kişiyi reddettiler. Etrafınızdaki insanlar da birçok defa birçok şirketten red yanıtı aldılar. Hayatın bir parçası olarak ele almaya ve mümkün olduğunca fayda sağlamaya gayret edin.

Fayda sağlamak için geribildirim almayı deneyebilirsiniz. Böylece bu red aslında sizin için bir gelişim fırsatına dönüşecektir. Eğer iyi bir işe alımcı ile karşı karşıyaysanız size yardımcı olacaktır ve gelişim alanlarınızı sizinle paylaşabilir. Duyduklarınızdan hoşlanmazsanız ya da doğru olmadığını düşünüyorsanız itiraz etmeniz sonucu değiştirmez. O nedenle ilgiyle dinledikten sonra teşekkür edip telefonu kapatın. Unutmayın ki siz onlara ne aktardıysanız o kadar tanıyorlar sizi, hepsi bu.

Bir sonraki görüşmenizde aynı sonuçlarla karşılaşmamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz.

  • Bu şekilde düşünmelerine sebep olacak ne yapmış/söylemiş olabilirim?
  • Bu şekilde düşünmemeleri için bir sonraki görüşmede neyi değiştirmeliyim?”
  • Ben onların yerinde olsam kendimi işe alır mıydım? (Yanıtınız “hayır” ise “neden?” sorusuna yanıt vererek gelişim alanlarınızı listelemeye başlayabilirsiniz. Ya da belki yanlış bir pozisyona başvurmuşsunuzdur.)

İş arama sürecinde herkese başarılar dilerim.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar