Piar Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen 3. Çalışan Mutluluğu Zirvesi’ne Piar Danışmanlık’ın kurucusu Sibel Hanım’ın misafirperverliğiyle katılma fırsatı yakaladım. Sibel Hanım’ın biraz dedikodusunu yapalım derseniz gözlemlediğim kadarıyla işine aşık, özverili ve network geliştirme konusunda bir dahi diyebilirim. Biraz daha yakından tanısam çok daha fazla şey söyleyebilirdim belki. Eğer siz daha fazla bilgi edinmek isterseniz Piar Danışmanlık’ın yanısıra Patronlar Okulunu’da incelemenizi önerebilirim

3. Çalışan Mutluluğu Zirvesi’nde farklı sektörlerden ön
de gelen İK profesyonelleri ile biraraya geldik. Güne Sibel Hanım’ın açılış konuşmasının ardından Mudo’nun CEO’su Barış Karakullukçu ile başladık. Barış Hanım insan kaynakları süreçlerini çok yakından takip eden ve çalışanları ile yakın temas halinde çalışan bir CEO. Barış Hanım, tüm samimiyetiyle danışmanlıktan Mudo’da CEO’luğa geçiş sürecini bizimle paylaştı ve çalışanların mutluluğunu arttırmak için ne tür uygulamalarda ne tür revizelere gittiklerini ve hangi uygulamaları hayata geçirdiklerini anlattı.

Barış Hanım’ın ardından Boyner Holding Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu sözü aldı ve Pozitif Psikoloji’den söze girerek İşyerinde Demokrasi’den bahsetti. Boyner Holding’de insanları kurallarla yönetmek yerine değerlerle yönlendirirken neleri değiştirdiler, nelere dikkat ediyorlar, çalışanları süreçlere nasıl dahil ettiler ve bu uygulamaların karşılığını nasıl gördüler, hepsini detaylıca anlattı. İdil Hanım’ın İşyerinde Demokrasi konusunu ele alacak kitabını merakla beklemekteyim.

Finansbank İnsan Kaynakları GMY Hakan Alp ise “çalışan mutluluğunu nasıl sağlarız”ı konuştuğumuz zirvede ”çalışanı nasıl mutsuz etmeyiz” sorusu ile söze giriş yaptı. “Çalışan mutluluğunu şirketimiz hedef olarak seçti” mottosu yerine “birliktelik” mottosuna geçmemiz gerektiğini belirtti ve bunu yapabilmek için çalışanı tanımanın ve bireysel yaklaşımların önemini vurguladı.

Tüm hızıyla ilerleyen zirvede Eczacıbaşı – Baxter İnsan Kaynakları Direktörü Aslı Dizdar, sunumunun başlığı “365 gün mutluluğu seçmek” ile dikkat çekti ve başlıktaki “seçmek” fiiline vurgu yaparak çalışanların mutluğu seçebilmeleri için fırsatlar sunduklarına değindi. Pozitif duygular, bu duygularla ilerleyen sağlıklı bir akış, pozitif ilişkiler, anlam kazanmış bir iş ve adım adım kazanılan başarılarla mutluluğa erişilebileceğini belirtti. Bu yolda hayata geçirdikleri yaratıcı uygulamalardan örnekler sundu ve çalışanları birçok projeye nasıl entegre ettiklerini anlattı.

TV8 – Acunmedya İK Direktörü Ayşin Güven, sağlık sektöründen medya sektörüne geçtikten sonra sektörler arasında gözlemlediği farklar ve bu farklardan kaynaklanan uygulamalardaki değişikliklerden bahsederek medya sektörünün dinamiklerine dair ipuçları verdi. Farklı projelerle farklı görevlendirmeleri nasıl gerçekleştirdiklerini ve Acun Ilıcalı ile çalışmanın avantajlarını paylaştı.

Pfizer Türkiye ve Kafkaslar İK Direktörü Bahar Şansal ise uzun yıllardır Pfizer’de çalıştıktan sonra İK alanında profesyonelliğe geçiş yapan yöneticilerden biri. “Ürünler fabrikada üretir, markaları ise zihinde yetiştirilir” diyerek işin insanı boyutuna vurgu yapan Bahar Hanım bağlılık kavramına verdikleri önemden bahsetti ve şirket içerisindeki başarılı uygulamalarını bizimle paylaştı. İnsan Kaynakları’nın çalışanlarla yakın iletişim içinde olmasının önemine değindi.

Digiturk’ten iki konuşmacımız vardı. Hem İç Hizmetler Bölümü GMY Zafer Erkanar hem de İnsan Kaynakları Yöneticisi Çağlayan Bey bizimleydi.  Çağlayan Bey, konuya hem bir hekim  gözüyle değerlendirerek hormonların hayatımızdaki yerine değindi hem de Kurumsal Denge Modeli’nden bahsetti. Psikoloji eğitimi almış birisi olarak bu sunumun benim dikkatimi  bir başka çektiğini de itiraf etmeliyim.

Piar Danışmanlık’ın 2016 Mayıs ayı için planlamakta olduğu Çalışan Mutluluğu Festivali’ni dört gözle beklemekteyim. Sibel Hanım’ın dediğine göre şirketlerin aktif olarak bulunacakları bu festival çok keyifli geçecek gibi görünüyor.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar