Bir ekibiniz var ve bazı çalışanlarınıza diğerlerinden daha fazla mı zaman ayırıyorsunuz? Sizce başarılı çalışana destek vermek için mi daha fazla zaman ayrılmalı yoksa başarısız olanın performansını iyileştirmek için onunla daha fazla vakit geçirmek mi daha etkili? Buyrun, oryantasyon sürecini tamamlamamış çalışanların performansları henüz belli olmayacağı için onları hariç tutarak ele alalım bu konuyu .

Ekip geneline baktığımızda en zayıf performansa sahip kişinin en çok desteğe ihtiyaç duyan kişi olduğunu düşünebiliriz ve o kişiyi kazanmak adına zamanımızın önemli bir kısmını ona ayırıyor olabiliriz. Bu esnada performansı yüksek olan çalışan(lar)ımıza haksız ediyor olabilir miyiz?

Öncelikle şunu kabul edelim herkesi koruyup kollayamayız. İyi niyetle bunu denesek bile bazen o kişi için de en doğrusu bu olmayabilir . Onlar da daha iyi performans gösterebilecekleri bir pozisyonda görev alabilecekken kendilerine uygun olmayan bir alanda çalışmaya ve yerlerinde saymaya devam ediyor olabilirler.

Bir çalışanı kaybetmek olumsuz bir durum olarak değerlendirilse de esasında performans sıkıntısı yaşayan bir çalışanı kaybetmek şirket için olumlu yönde bir sirkülasyon sağlayacaktır ve belli oranlarda kaldığı sürece kabul edilebilir. Çalışan için ise başta üzücü bir durum gibi görünse de kendisine uygun alanı bulduğunda bu kriz onun için de bir fırsata dönüşebilir.

Peki ya performansı yüksek olan arkadaşımız? Biz onun her durum ile başaçıkabildiğine inanıp ona destek vermezken, geri bildirimlerimiz ile destekleyip gelişim alanlarına yönelik yatırımlar yapmaz  ve onu yalnız bırakırken o da bu performansının kıymetini bilecek farklı kurum ve yönetici arayışına girse kim ne diyebilir? Şirket, asıl kaybını bir süre sonra bu kişi farkedilmediğini, dinlenmediğini, desteklenmediğini ve gelişmediğini düşünerek istifa ettiğinde yaşayacaktır. “Onun yerini dolduracak birini bulmak çok zor olacak” dediğimiz birini kaybettiysek, sebebi ona güven duyarken yalnız bırakmış olmamız olabilir.

Şanslıysak bu arkadaşımız işten ayrılmayı seçmez; ancak yine de sorunun ortadan kalktığını söyleyemeyiz. Potansiyeli bu kadar yüksek birini kendi haline bıraktığımız için sıradan çalışanlarımızdan birisi olarak görev almaya devam edecektir. Eğer ona yatırım yapıp potansiyelini ortaya çıkarması için destek olabilirsek bizi başarıya götürecek ve fark yaratmamızı sağlayacak kişiyi ortaya çıkarmış oluruz.

İşe alımlarda gösterdiğimiz titizliği beraber çalışırken de göstermeyi başardığımızda ve zamanımızı stratejik olarak da doğru yönetmeyi başardığımızda başarı bizimle olacaktır.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar