“İş Görüşmelerinde Başarılı Olmanız İçin 5 Kural”, “Bunları Yap, İşi Kap”, “İşe Kabul Edilmek İçin İzlenmesi Gereken 10 Adım” ve benzeri bir sürü yazı dizisi var. Hepsi birbirinden faydalı metinler olmakla birlikte vur deyince öldürmemeli. Bazı görüşmeler var ki bazen adaylar kendi ayaklarını kendileri kaydırıyorlar.

En sık görülen hatalardan birisi not alma esnasında yaşanıyor. Adaylar işi ciddiye aldıklarını ve toplantı kurallarını bildiklerini gösterircesine not defterlerini açıp not alıyorlarken bazı adaylar maalesef bu not alma sürecinde göz teması kurmayı unutuyorlar. Not almak doğru bir davranış olsa da bunu yaparken karşınızdaki kişinin ağzından çıkan her kelimeyi değil, önemli olanları yazmanız ve bu esnada aynı zamanda göz teması kurup karşınızdakini dinlediğinizi belli edecek onaylar ifadelerle etkin iletişim kurmanız da gerekiyor. İnsan ilişkilerinizin güçlü olması bazı roller için not almanızdan daha önemli olabilir ve sırf bu nedenle işi kaçırabilirsiniz.

Bir başka sık karşılanan hata ise süreci takip ederken tadını kaçırmak. Adaylar görüşmelere geldikten sonra görüşme süreciyle ilgili haklı olarak bilgi almak istiyorlar. Doğru olan İnsan Kaynakları ekiplerinin adaylara geç olmadan süreç ile ilgili bilgi vermesi olsa da bu ihmal edildiğinde adaylar şirketi arayarak işi ne kadar istediklerini ve merakla beklediklerini ifade ediyorlar. Bu çok doğru bir tutum olmakla birlikte İnsan Kaynakları yetkilisi size geri dönüş yapacağını söylediyse bir süre beklemeniz iyi olabilir. Ne kadar istekli olduğunuzu göstermek için görüşmenin ertesi günü aramanız ve sonra gün aşırı aramanız karşınızdaki kişi için yorucu olabilir. Bunun yerine sürecin ne zaman sonuçlanabileceğini öğrenip ona göre bir zamanlama belirlemenizi öneririm. Aksi halde bu sabırsızlığınız da sizin hanenize bir eksi puan olarak işlenebilir.

Çok doğru olabilecekken yanlışa özenle çevrildiğini gözlemlediğim bir diğer tutum ise olumsuz geribildirim aldıktan sonra adayların verdikleri tepkiler. İş görüşmesine gittiniz ve birkaç gün sonra “Üzgünüz, size olumlu yanıt veremiyoruz” yazan bir e-mail aldınız. Bunun üzerine görüştüğünüz kişiyi arayıp geribildirim istemenizde elbette bir sıkıntı yok. Bilinçli ve doğru değerlendirme yaptığına güvenen bir İK profesyoneli size gerekçelerini kibarca açıklayacaktır; ancak bu durumda savunmaya geçmeniz doğru olmayabilir. Motivasyonunuzu ifade edebilirsiniz; ancak yanlış değerlendirildiğinizi söylemeniz, inkar etmeniz ya da performansınızın düşüklüğünü bir başkasına bağlamanız sorumluluklarınızı üstlenemediğiniz ve hatalarınızın ya da karşılaşacağınız olumsuzlukların sorumlusunu hep dışarıda aradığınız izlenimini verebilir ve kimse böyle biriyle çalışmak istemez. Bunun yerine geribildirim için teşekkür edip bu yönleriniz üzerinde çalışacağınızı ve ilgili şirkette çalışmak için çok hevesli olduğunuzu ifade etmenizi öneririm. Böylece gelecekte açılabilecek pozisyonlarda şansınız olabilir. Olgun tutumunuzla hafızalarda iz bırakmış da olursunuz.

Her şeyin tadında güzel olması gibi iş görüşmelerindeki kuralları da tadında uygulamakta fayda var. Herkese gelecek görüşmelerinde başarılar dilerim.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar