İş yoğunluğu sebebiyle işleri geliştirmeyi ertelediğimizde ve zamanı gelince detaylıca konuyu ele alacağımıza kendi kendimize söz verdiğimizde pazartesi rejime başlamaya söz verip haftasonu rejim motivasyonu ile tıkabasa yiyormuşuz gibi hissediyorum. Pazar günü söz verip Pazartesi akşamına vazgeçiyoruz sanki. Bu ertelemeler yüzünden de hiç işler bitmiyor, hiçbir şey değişmiyor.

Öneri gelse bir dert, gelmese bir dert. Çalışanlarınızdan öneriler geldiğinde yaklaşımınız nasıl? Herşeye “evet” mi diyorsunuz yoksa “hayır” mı, yoksa “bakarız…” mı? Değerlendirmeye fırsat buluyorsanız ne ala. Dinlenmek bir çalışanın en önemli ihtiyaçlarından biri, çok insani bir beklenti. Bununla birlikte adil değerlendirme diğer çalışanların motivasyonu için de önemli. Herşeye hayır demek gibi evet demek de çalışanlarınızın canını sıkıyor olabilir.

Buraya kadar herşey yolundaysa ikinci aşamaya geçelim, gerekli kaynağı sağlayabiliyor musunuz yoksa “kendi önerisi, kendisi çözsün” diyerek bırakıyor musunuz? İş paylaşımı olmazsa olmaz; ancak kaynak sağlanmadan kişiyi bir problemin içine bırakır, destek vermezseniz o kişiyi kaybetmeniz de yakındır. Bir süre sonra yıpranacak, tükenecek ve bu başarısızlıkla mücadele etmekte zorlanıp pes edecektir. Böylece gelişime açık, özverili bir çalışanınızı kaybetmiş olabilirsiniz.

Burada da sıkıntı yok diyorsanız sıra geldi ödüllendirmeye. Öneri sahibinin projenin kahramanı olmasına izin veriyor musunuz? Ödüllendirme ve takdir iş geliştirmede anahtar kelimeler. Böylece çalışanınızı mutlu eder, gelecek öneriler ve projeler için motive etmiş olursunuz. Size kazandıracaklarının yanında geniş bir kitle önünde başarısının net bir şekilde ifade edildiği bir teşekkürün lafı olmaz.

Herşey yolunda ise uygulanabilir öneriler artacak, yenilikçilik ve gelişim ekibin çalışma kültürüne işleyecektir. Böylece zaman daha verimli kullanılacak, çıkan sonuçlar çok daha tatmin edici olacak, size de isterseniz gururla bu tabloya bakmak için isterseniz derin ve huzurlu bir nefes almak için zaman kalacaktır.

Sevgilerimle,

Melis Tiftikci

Reklamlar