Dünya küçüldü ve iş seyahatleri arttı. Artık şirketler yeteneği nerede bulursa bulsun değerlendirebiliyorlar. Bazen Avcılar’daki şirketiniz için Kartal’da oturan birini işe alırken iki kere düşünüyorsunuz ama İstanbul’dan Oxford’da çalışıyormuş gibi çalışabiliyor, gerekirse bir haftada 3 farklı ülkeyi ziyaret edebiliyorsunuz.

Seyahatler bu kadar sıklaşmışken, çok seyahat gerektiren pozisyonlarda görev alan çalışanlara özel hizmetler sunmak da iyi olmaz mı?

Uykusuzluk, jet-lag, hava değişimlerinden kaynaklanan rahatsızlıklar, grip, bulaşıcı hastalıklar bir yana bir de aileden uzak kalmanın sebep olduğu huzursuzluk ve o koşuşturmacada karşılaşılabilecek psikolojik hastalıklar var. Tüm bunlar kişide bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kolay hasta olmalarına, konsantrasyon kaybına ve verimsiz çalışmaya sebep olabiliyor.

Kurumsal bazı şirketlerin yararlanmakta olduğu danışma hatları bir çok alanda çalışanın imdadına yetişiyor olsa da şirket doktorlarına da önemli görevler düşüyor. Düşünün ki seyahate çıkmadan önce şirket doktorunuza bilgi veriyorsunuz ya da kendisi zaten belli aralıklarla sizinle görüşmek istiyor ve sağlık kartınızı titizlikle takip ederek mevcut rahatsızlıklarınızın seyahatinizde sizi nasıl zorlayabileceğini ve bu durumlar karşılaşmamak için neler yapabileceğinizi sizinle paylaşıyor. Seyahatlerden önce gidilecek bölgeye ve mevsime göre gerekiyorsa aşı ve ilaç önerilerinde bulunuyor ve hangi koşullarda almanız gerektiğini detaylıca size anlatıyor. Böylece gereksiz vitamin yüklemeleri yapmıyor, doğru ilacı doğru zamanda alarak önlem alabiliyorsunuz. Yolculuk sırasında vücudun hareketsiz kalacağını biliyor ve size küçük tüyolar veriyor.

Kendinizi daha güvende, daha değerli hissetmez misiniz? O halde neden olmasın?

Sevgilerimle

Reklamlar