26 Şubat günü Kadın Liderlik Platformu Toplantıları ile tanışma fırsatı buldum. Rahatsızlığım nedeniyle 4 saatten az uykuyla katılım gösterdiğim bu değerli etkinlik o kadar çok ilgimi çekti ki uykusuzluğumu ve yorgunluğumu unutturdu. Elimizin altında ne kadar değerli bir kaynak varmış ve farkında bile değilmişiz meğer diye düşündüğüm için bu güzel etkinliği “İK’da” aracılığıyla herkesle paylaşmadan da edemedim.

KAGİDER’in ev sahipliği yaptığı Kadın Liderlik Platformu Toplantısının teması esnek çalışma uygulamalarıydı. Yuvarlak masa oturumları öncesinde gerçekleştirilen sohbetlerle kısa sürede bir çok profesyonel ile tanışma ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakaladım ve çok keyifli olmakla birlikte bir o kadar verimli sohbetlerin içinde buldum kendimi.

Yuvarlak masa toplantılarında çeşitli konular interaktif bir yaklaşımla ele alındı. Mavi Yakada Kadının Sayısının Arttırılmasını ele alan masanın moderatörlüğünü Bosch İnsan Kaynakları Direktörü Zeynep Yıldız, Satışta Kadın Çalışan Sayısının Arttırılması alanındaki paylaşımları ise Alvimedica İnsan Kaynakları Müdürü Müjde Özenen yönetirken ben de KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Esra Tekil ile TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak’ın moderatörlüğünü üstlendikleri Çeşitlilik Uygulamalarında Erkeğin Katılımının Arttırılması konusunu ele alan masada bulunmayı tercih ettim. Her masada her bir konu katılımcıların mevcut uygulamalarını paylaşmaları ve düşüncelerini aktarmalarıyla zenginleşti. Hatta ne kadar dinlediysek bir o kadar paylaşmak istedik ve zaman sınırı olmasa daha çok daha fazla konuşurduk diyebilirim.

Masa toplantılarının ardından Novartis İnsan Kaynakları Direktörü Şenay Kızılkaya, Novartis şirketler grubundaki uygulamaları bizimle paylaşarak bu uygulamaları hayata geçirmeden önce nelere dikkat etmek gerektiği ve nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda ipuçları verdi. Çok sayıda uygulaması olan Novartis, uygulamaların detaylarına ilişkin çok sayıda soru da aldı.

Şenay Hanım’ın değerli sunumunun ardından YenidenBiz Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Yeşildere sözü alarak uzun süre çalıştıktan sonra işe ara vermiş kadınların işe geri dönüş sürecine nasıl destek verdikleri konusunda paylaşımlarda bulunarak ilham verici bir konuşma yaptı.

Son olarak Nielsen Medya Araştırmaları, Avrupa İş Süreçleri Dış Kaynaklama Lideri Aylin Özmutlu, Nielsen bünyesinde uygulanan esnek çalışma uygulamaları ve insana verilen değerden bahsederken bu uygulamalara en iyi örneklerden birisi olarak kendi çalışmalarından bahsetti ve esnek çalışma uygulamaları sayesinde şirketlerin yeteneklerini sadece bulundukları coğrafyada değil, çok daha geniş bir perspektifte değerlendirme şansı yakaladıklarını paylaştı. Aynı zamanda Türkiye liderliğini gönüllü olarak üstlendiği Women In Nielsen ile ilgili de bilgi verdi.

Soru cevaplarla zenginleşen sunumlar sonrasında katılımcıların geribildirimleri bu toplantıların tekrarlanması yönündeydi. Ben de bir çok katılımcı gibi dört gözle bir sonraki toplantıyı bekliyor olacağım.

Sevgilerimle

Reklamlar