Teknoloji geliştikçe mesafeler kısalıyor, engeller azalıyor, çalışma şartları değişiyor. Artık aynı projede görev alan 3 kişinin her biri ayrı kıtalarda yaşayabiliyor. Farklı dil ve kültürler  ile birlikte farklı iletişim tarzları, farklı çalışma şekilleri, farklı tercihler,farklı problem çözme yolları devreye giriyor. Bu daha başarılı ve yaratıcı çalışmalar çıkartılmasını sağlarken bazı zorlukları da beraberinde getirebiliyor.

İletişim becerileri güçlü olan birisi bile söz konusu uzaktan çalışmak olunca performansını aynı oranda karşı tarafa yansıtmakta güçlük çekebiliyor.Bunun üzerine  performansını iyileştirmek için konuyla ilgili daha fazla okuma yapıyor, yabancı dilini daha iyi nasıl kullanabileceğini düşünüyor, daha açık iletişim kurmak için çaba gösteriyor, proaktif davranarak ekip arkadaşlarına destek oluyor ama olmadı mı olmuyor, bir şeyler eksik kalıyor.

Çok fazla iş odaklı olduğumuz yoğun dönemlerimizde hele bir de alışkın değilsek ekip arkadaşlarımıza destek olduklarında olumlu geribildirim vermeyi ihmal edebiliyoruz. Hatta bu davranışımızın yanlış anlaşılacağını dahi düşünebiliyoruz.  Oysa özellikle uzaktan çalıştığımızda olumlu geribildirimlere çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Birlikte çalıştığınız ekiplerde motivasyonu arttırmak ve üyelerin ekibe bağlılıklarını güçlendirmek istiyorsanız olumlu geri bildirim vermeyi ihmal etmemenizi öneririm. Yan masanızda çalışan birinden bile daha rahat çalıştığınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Tabi eğer böyle düşünüyorsanız, aynı şeyi yan masanızdaki arkadaşınız üzerinde de denemeniz gerekiyor olabilir. Hatta eşinizde ve çocuğunuzda da deneyebilirsiniz.:)

Sevgilerimle

Reklamlar