Geçmişte farklı ülkelerdeki çalışma koşulları ile ilgili konuşurduk.  “Amerika’da kot pantolonla işe gidiyorlarmış!”, “Hollanda’da istedikleri saatte ofise girip istedikleri saatte çıkabiliyorlarmış!”, “Almanya’da evden çalışmak istediğinde çalışabiliyormuşsun!” der, artılarını eksilerini tartışırdık kendimizce. Şimdi Türkiye’de de esnek çalışma şartları yaygınlaşmaya başladı ve bu tartışmalarda gündeme “hot desking” oturdu.

Hot desking’in ilk olaarak 1980’lerde kullanıldığını duyduğumda şaşırmıştım. İlk defa duyanlar için söyleyelim, “hot desking, kişiye özel masa olmaksızın yaratılan çalışma ortamı.” Yani işe gidiyorsunuz ve kendi masanıza değil de herhangi bir masaya oturuyorsunuz, laptop’ınızı açıyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz. Herhangi bir masa dediysem, bazı şirketlerde bununla ilgili bazı sistemler var. Mesela telekonferansa girecekseniz, ona uygun bir alanı rezerve edebiliyorsunuz ya da bazı çalışma gruplarına özel alanlar ayarlanabiliyor. Mesela şu bölümler mavi alanda çalışabilir, bu ekipler de sarı alanda çalışabilir diyebiliyorlar.

Şirketler, tahmin edilebileceği gibi masraflar kısmak amacıyla bu çalışma şekline yöneliyorlar. Şu anda bildiğim kadarıyla Avrupa’da ve Avusturalya’da yaygın olarak kullanılıyor. Amerika bu uygulamaya yeni alışıyor, onlardan sonra da biz alışacağız gibi görünüyor. Hot desking, özellikle müşteri ilişkileri yoğun olan satış ekipleri ve ofis dışında çok fazla zaman geçiren saha ekipleri için tercih ediliyor.

Bu uygulama bazı çalışanları esnek çalışma imkanı sebebiyle  memnun ederken bazı çalışanlar için bu kadar bireysel ve izole bir çalışma alanı zorlayıcı olabiliyor. Bu uygulamayla birlikte uzaktan çalışma ve ekip yönetme becerisi gelişmiş olan yöneticilere ihtiyaç doğuyor. Çalışanı gözünün önünde olmayınca, çıplak gözle görmden, performans sonuçlarını takip etmekte yöneticiler zorlanabiliyorlar.

Hot desking’in önümüzdeki yıllarda hayatımıza gireceğini düşünürsek bizlerin de kendimizi uzaktan çalışma ve uzaktan ekip yönetimi konularında geliştirmemiz gerekiyor.

Sevgilerimle

Reklamlar